• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
 Bitcoin, Litecoin, Eterium, Ripple ve daha fazlası için tıklayın...
 Bitcoin, Litecoin, Eterium, Ripple ve daha fazlası için tıklayın...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret780078

"İş kuracağım" diyene 27 bin TL


 
"İş kuracağım" diyene 27 bin TL
18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilir! HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ olarak sizin için detayları sorduk!
22 Aralık 2010 Çarşamba, 11:19:16

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR), ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilere 27 bin lira hibe verilecek.

Girişimciler, işlerini kurduktan sonra 1 yıl sonra, 2 yılı ödemesiz olmak üzere 36 ay vade ile faizsiz 70 bin lira kredi de kullanabilecek.

15 Haziran tarih ve 27612 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KOSGEB Destek Programları Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak. Küçük ve orta ölçekli işletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara yönelik olarak KOSGEB tarafından uygulanacak Girişimcilik Destek Programına ilişkin esasları kapsayan program, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.

İŞKUR Ankara İl Müdürü Talip Altuğ, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İŞKUR'un, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve PMC oluşum aracılığıyla girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 72 saatlik girişimcilik eğitimi verildiğini söyledi.

GERİ ÖDEMESİZ!
Bu eğitim sonucunda başarılı olanların, KOSGEB ile İŞKUR imzasıyla "Girişimcilik Belgesi" aldıklarını anlatan Altuğ, "Belgelerini alan girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunacaklar. Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira verilecek. Bu 12 bin lira girişimcinin ayakta kalması için yıl içinde parça parça ödenecek. Girişimcilere verilecek 27 bin liranın tamamı hibedir, yani geri istenmeyecek. İşini oturtan girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse faizsiz 70 bin liralık kredi de verilecek. Girişimciler 70 bin liralık krediyi 2 yıl sonra 36 ay vade ile ödemeye başlayacak" diye konuştu.

27 bin lirası hibe, 70 bin lirası ise faizsiz geri ödemeli kredi için ilkokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş herkesin kendilerine başvurabileceğini belirten Altuğ, projenin, üniversite mezunları ve ev hanımları için çok önemli bir fırsat olduğuna dikkati çekti.

KOSGEB'E OKUYUCU YORUMLARININ DA YER ALDIĞI BİRÇOK SORU YÖNELTTİK. FAKAT KOSGEB'DEN HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİNE YAPILAN AÇIKLAMA İSE ŞU ŞEKİLDE OLDU:

"Değişen yasası ve oluşan yeni hedef kitlemize yönelik olarak KOSGEB işletmelere, girişimcilere, KOBİ’lere yönelik projeleri olan meslek kuruluşlarına ve işletici kuruluşlara, geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere;  
-Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı,
-KOBİ Proje Destek Programı,
-Tematik Proje Destek Programı,
-İşbirliği-Güç birliği Destek Programı,
-Girişimcilik Destek Programı ile
-Genel Destek Programı
başlıkları altında geri ödemeli ve geri ödemesiz destekler vermektedir. Bu yeni destek programlarımızdan biri de; Girişimcilik Destek Programına ilişkin esasları kapsayan programlar olan, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği ve İŞGEM Desteği’dir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi; Minimum 60 saatlik eğitim ve atölye çalışmasından oluşan eğitim programını kapsamaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri KOSGEB veya diğer kurum ve kuruluşlar (üniversite, İŞKUR, Meslek kuruluşu, belediye, oda ve borsalar v.b. tarafından düzenlenebilir, eğitimler, genel ve özel hedef grupları (gençler, kadınlar, dezavantajlı gruplar) için düzenlenir. Eğitimlere katılanlardan ücret alınmaz. Yeni Girişimci Desteği Programı ise; ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, başarılı ve sürdürülebilir işletmelerin kurulması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, istihdamın artırılması ve yerel dinamiklere dayalı girişimciliğin desteklenmesi amacına yöneliktir.

Girişimci olmak için başvuranlar arasında yapılacak sınav sonrasında girişimcilik kursuna katılmaya hak kazananlara, 15 gün süren 60 saatlik girişimcilik eğitimi verilmekte ve bu eğitim sonucunda başarılı olanlar, “Girişimcilik Belgesi” almaktadır. Belgelerini alan girişimciler, hazırladıkları proje dosyasını KOSGEB'e sunmakta ve Projesi kabul edilen girişimciye işletme kuruluş desteği için 5 bin, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım desteği için 10 bin, işletme giderleri desteği için de 12 bin lira olmak üzere toplam 27 bin lira verilmektedir. Bu paranın tamamı hibedir, yani geri istenmemektedir. İşini kurup geliştiren girişimcilere 1 yıl sonra eğer isterlerse 70 bin liralık geri ödemeli destek de verilmektedir


856 BİN TL'LİK HİBE DESTEĞİ
Yeni Girişimci Desteğinden;
Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak işini kuran girişimciler ve İŞGEM girişimcileri faydalanabilir.  KOSGEB tarafından veya KOSGEB dışındaki kurum ve kuruluşlar tarafından (İŞKUR, Sanayi ve Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkar Odaları, Belediyeler, Kalkınma Ajansları, Üniversiteler vb.gibi) 2010 yılında ülkemiz genelinde gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin sayısı 329 olup; 12.000 kişi katılım sağlamıştır. Eğitimler devam etmektedir. Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2007-2009 yılları arasında 214 kişi 856.000 TL geri dönüşümsüz (hibe) desteği; 22 kişi de 720.000 TL’lik geri dönüşümlü sabit yatırım desteği kullanarak kendi işlerini kurmuş ve geliştirmiştir."

HABERTURK.COM


27 bin TL'lik akın!
Hibeyi duyan vatandaş İŞKUR'un kapısına dayandı
25 Aralık 2010 Cumartesi, 10:56:08

Şanlıurfa'da girişimcilik kurslarına ilgi gün geçtikçe artıyor. 'Girişimcilik kursları' iş kurmak isteyenleri harekete geçirdi. Yüzlerce işsiz 27 bin liralık hibeden yararlanmak ve iş sahibi olabilmek için Şanlıurfa İŞKUR Müdürlüğü'ne başvurdu. Bu başvuru İŞKUR yetkililerini de şaşırttı. Daha önce aynı koşullardaki kurslardan 8 kurs açan İl Müdürlüğü, ilk kurslara kursiyer bulamazken, şimdi başvuranları elemeden geçirmek zorunda kalıyor.

Şanlıurfa'da Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasındaki "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü" adı altında girişimciler yetiştiriliyor. Şanlıurfa İŞKUR Müdürü Necdet Karasevda, Türkiye'de daha yeni duyulan projeyi 8 defa yaptıklarının altını çizdi. Bu yündeki girişimin ilk olarak İŞKUR'un Şanlıurfa müdürlüğü tarafından yapıldığının altını çizen Karasevda, bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimini dikkate alarak geliştirme maiyetindeki girişimcilik kurslarına ağırlık verdiğini belirtti.

Projenin medyada geniş yer alması üzerine İŞKUR'un hareketli günler yaşadığını vurgulayan Karasevda, önceki kurslara kursiyer bulmakta zorlanırken, şimdi günde yüzlerce kişinin başvurusu ile karşılaştıklarını ifade etti. Kursa başvurunun dün itibari ile sona erdiğini dile getiren müdür Karasevda, yeni kursların kısa sürede açılacağının müjdesini verdi.

"İş kuracağım" diyene 27 bin TL

700 KİŞİ BAŞVURDU
2010 yılında kurslara 700 kişinin başvurduğunu anlatan Karasevda, 25 kişilik gruplar halinde 8 kurs düzenlediklerini ve toplamda 200 kişiye eğitim verdiklerini dile getirirdi. Kursları başarı ile bitirenlerin 70 kişi ile sınırlı kaldığına dikkat çeken İŞKUR Müdürü, kursa alınan kişilerin mülakattan geçtiğini ve iş fikirlerinin ciddiyetsiz olduğunu düşündükleri kişileri elediklerini anlattı.
Kurslarda mesleki eğitim verilmediğine dikkat çeken Necdet Karasevda, hedefin işletmeci kapasitesi kazandırmak, girişimcilik ruhunu ön plana çıkarmak olduğunu vurguladı. İŞKUR müdürlüğünün görevinin sadece iş bulmakla sınırlı olmadığını ifade eden Karasevda, insanlara iş bulmaktan çok işveren sıfatı kazandırmaya çalıştığını anlattı.

İş bulmak isteyenlere sağlanan 97 bin liralık kaynağın, 27 bin lirasının hibe olacağını, geriye kalan 70 bin liranın ise faizsiz bir şekilde girişimcilere kredi olarak kullandırılacağını kaydeden Karasevda, işi iyi giden ve geliştirmek isteyen girişimcilere ise 500 bin liralık ikinci bir kredi imkânının sunulacağına dikkat çekti.

KOSGEB girişimcilere yapacakları iş için kredi verirken miktarın yüzde 30'una yakını kendilerinin karşılamalarını istiyor. Genelde üretim ve imalat yapmayı düşünen girişimciler bu projeden faydalanabiliyor. KOSGEB krediyi makine ve teçhizat alımları için girişimcilere veriyor. Üç kurum tarafından yürütülen projenin eğitim kısmı İŞKUR'un sağladığı finansman desteği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası( ŞUTSO) yapıyor, kredi ve hibe kısımları ise KOSGEB tarafından yürütülüyor. Toplam 72 saatlik derlerin verildiği kurslarda 60 saatlik kuramsal, 12 saatlikte teorik eğitim veriliyor. Sivilde 10 Bin liraya mal olan girişimcilik kursu İŞKUR tarafından ücretsiz veriliyor.
Girişimcilik eğitimine katılmak için başvuran vatandaşların, İŞKUR'a kayıtlı ve işsiz olması, 18 yaşını tamamlamış olması ve en az ilkokul mezunu veya iş kurmak istediği alanda geçerli bir sertifika ya da belgesinin olması gerekiyor.

HABERTURK.COMYorumlar - Yorum Yaz